![]() |
Lojzo nastavnik Tako mi grahorastog Oka
Sunca, Djeca narastu u pravdu. Paunov rep naraste ptici iz sve i jedne glave.
|
|||
ZDRAVO PRIJATELJI,
Potovana djeco, djaci "Zmaj - Lojzine kole crtanja" davne 1955. do 1992. godine - Prve osnovne "carske"kole iz 1881.,godine u kojoj rodio se Pikaso.
Kazem: čas je počeo. Pozdrav na lijevo, svjetlosti, rukama u igri. Otvorite blok uvijek bijele neizvijesnosti....
Najljepe je izabrati čistu radost,red u mislima - idejama,pa će kao na papiru,i u ivotu,ako radimo,doći sklad i ivahni mir,cilj stvaralačke mate - bitke kruha i duha.
...A,kad djeca kau da neto postoji,to doista i postoji.
KAD DJECA KAU
Recimo prvo - VRBASANJE..Nita se ne moe zaboraviti.
I,drugo,STASANJE - nikada nećemo biti mladji kao ovoga časa.Pa krenimo u staru etnju sa linijom traeći boljeg sebe voljenog...
Jer valja znati,naa "Banova Luka"je crta posred naseg srca izvornih Banjalučana.
DJECA NA RASKRĆU
Vrbas nikad ne teče isti. Mi volimo uzvodno. Svi djeci kau "ponavljaj gradivo", samo na "likovnom" Lojzo ni nalik - ponavljanje je dosadno,
I suvino,jer svako dijete je sredite i početak svijeta, niko ne moe zabraniti izvoru izvirati.
Zaigrani,nali smo sunce u bočici tua.
KAO VRBAS od brda do brda trčali smo, letili niz Hiseta, kroz mirisne hladovine aleja.
Dječurlija je kao Enisina "Medovina"(ciklus pjesama iz "Pramčioka"). Matom, crteima, uz dječije radove,jedine autentične proizvode Banje Luke ila je i pjesma,trčale su noge na Hiseta okolo svijeta. A,neto se valjalo iza brda dok je ljubav ljubakala iza starih lipa i novih smrtovnica. Zivot svoje,a crni i zeleni prozori su straili ljubav.
Najveće bogatstvo, slava zelenoga grada, bila su djeca.I rairene ruke djeteta.
SLOBODA IZBORA
Mi djeca od vika slobode i radosti ivota, nismo pravili dosadu kao neki odrasli, zvanični, pali u nesvijest u fotelju vlasti, u obilje ambicija.
Nae kreativno pero, i klipa, i rasko kista, bilo je obilje probudjene kole likovnosti mate,kao bate. Iza taraba, iza kolskog zvona, bujale su biljke umjetnosti sve i jednog djeteta.
Svi su bili svoji, neponovljivi. Ljudi.
KUMOVI
kola je imala tri kuma,Zmaj - Jovu, doktora i pjesnika,Tina Ujevića,najvećeg pjesnika - kristalnu kocku vedrine, poklon visokim jablanima u koli i okolo kole.I daidu,ujaka, Maka Dizdara: sve u svemu ,kad se "smijah,tad i bijah" rekao bi "kameni spavač" slovom o smijehu na batini, na plemenitoj.
Bile su to bogato nasmijane generacije razvedrane zaigrane djece.
Imali smo jednu pravu praiskonsku igračku - Vrbas. Svi mo imali veliko bogatstvo,spomenike kulture, pogled ljepote u nas Vrbaslije.
I NAJUI, NAJDUI GRAD
Bulukatil, Bulukabur, Bulububreg na dijalizi na Vrbasu - oduvijek eher pjesme, "ne pjevaj kroz Banju Luku".
Pejza,da se rahat napatimo. Jer vjetrovi niz Vrbas, sjeverci uz Vrbas, izadje sunce gdje se brda slegla od Vrbanje pa se pro eta jelisejskim poljima od Medenog polja do hotel"Bosne", te kapije sunca. Tijesno prestaje ispod Karlove kafane pod mostom iz 1614god. ..., na jedan luk, te ti se dočepa ravanluka do Beča.
Banova Luka!
Zgodno je saznati da B.L. - X je bila u drzavi Kulina Bana s kraja XII soljeća. Pa, eto, neka su luke banove.
Kaemo rimske banje, ilide, ljekovite sumporne vode; sumporno je iz pakla, iz utrobe zemlje, ljekovite ko malo koja u Bosni, za sve posliće i muke. Pakao dolje stigne u pakao gore. Medju nas. Izviru vode. Na kratkom putu do Vrbasa ostave talog sitar sedre od koje su gradja Ferhadiji i svemu sto graditelj je stvorio za vječnost ugodne mjere ljepote. Od Jama dzamije i musale, do ljupkih nadvrataka. Od svega jo je jedan nad vratima "Svrakine kuce".(sada,2007.ni njega nema.op.E.O.Curic)
Najlake je suncu bilo ući u grad. I putniku dobre volje.
Najveće bogatstvo bila su srčana djeca - te rairene ruke - zagrljeni svjetovi otkrića. Govorilo se svim likovnim jezicima gitare, pjesme, legendi.
Lijepo - se kae "fajn, pa lipo",otuda ime Banjalucanima "fajnovci".
Uvijek je bilo lako sjesti na voz u sred grada, uteci u Bec troit dukate,otići kroz irom otvorena vrata. Nase sećije bile su "krilate sećije". I djeca jaući pritku, začarani jahači. Na tepsijama niz brdo. Na korzu korzai.
Učenici "Zmajeve kole" osam puta su na izlobama Europe i okolice dobili zlatne medalje za iroku gestu crteom majstora.
Ba kao nai svjetske rukometae,i crtači nadigrae. Poslije svih godina pohvalie nas tragovi velikog sna i djela - sjećanje na nae due istinite djetinjstva
ČUDESA
Ovaj internet je naa ostvarena nepostojeća sloboda.
Piem u Kanadi kod unuke u Winnipegu, krajem 2004.godine. Čudesa. Evo mi srce kuca15.000 km. daleko od mene.
Pitate kako sam. Fala, dobro sam. iv, srce mi zanovijeta daleko od mene, uz mene sve u meni.
Volim misliti Bosnu, odavde, kao zemlju izlazećeg sunca!
Mi rukom sunce, ko jabuku. Stojećkom na bosanski duh.
Kae mi Tina pred zemljopisnom kartom: "Vaa Bosna je mrva."
- Da, kruna mrva! Ako ti ispadne na tlo, sagni se, podigni je i poljubi - digni je visoko kao Svetu knjigu...
RAZLIČITO I DRUGAČIJE
Grad Winnipeg voli ljude, djecu iznad svega.
Ovo mnotvo razlicitog ljudskog drugačijeg toliko podsjeća na davnu Bosnu paralelnih svjetova, različitog cvijeća na ramenima - po pravima pravine i prvine, od povelje Kulina Bana (1198.)...
Do boljih dana.
A, kako ne znamo odgovor kuda ide ovaj svijet,stali smo pred kolu "Athlone" ,nae unuke, pa se nagledali bijele, crvene, crne i ute djece ispod javorovog lista...
Kad me rune i tune '94.godine upitae kojoj naciji pripadam rekoh:
- Najvećoj, a to su Djeca!
Va Lojzo, Decembra 2004.god., Winnipeg
Lojzo nastavnik
Ne samo da sam bila njegov djak, bili smo i prve komsije u davnim 1960 i nekim. Stanovao je iza Crne kuce u jednoj staroj kuci preko puta moje u Ulici Ive Mazara. U blizini i osnovna skola, Zmaj Jova Jovanovic, stara austrougarska zgrada kod nekadasnje Cistoce,
Bio mi je najdrazi nastavnik.
Uzivali smo na njegovim casovima. Uvijek nove teme, nove price kojima je u nama izazivao nove vizije kao podlogu za zadati crtez. Zivo se sjecam crteza Dedala I Ikara koji su poletjeli sa minareta nase Ferhadije, moja slika je cak zavrsila I na nekakvoj izlozbi, pa slike stare nene, nane, majke, bake, hame, babe i kako se sve nisu nazivale bake u nasoj Bosni. Ispricao nam je tako pricu o neni koja lezi na seciji pokrivena silnim dekama, oko nje stari bosanski jastuci izvezeni raznim mustrama u raznolikim bojama, heklarijama i kojecim jos kako je to bilo uobicajeno u onim starim bosanksim kucama. Boze kakvih je sve radova bilo. Cini mi se kao da sada gledam sve te slike naslikane rukama petnaestogodisnjaka. Upravo uzrast pogodan za snove i beskrajna mastanja.
I ne samo slikar. Lojzo je bio pravi pedagog, znao nam je prici, znao osjetiti raspolozenje, znao zadati pravu temu. A da bi mu to uspjelo, donosio je u razred uvijek stotine crteza, knjiga i kojekakvih inspirativnih radova, te u razred, zbog tezine svega sto je imao sa sobom, ulazio u polunakrivljenom polozaju na jednu stranu. Sve te silne crteze nosio kuci, pa opet od kuce u skolu, pa kuci, gledala sam ga svaki dan s prozora mog stana i cini mi se nikad ga u to vrijeme nisam vidjela da hoda uspravno, onako masuci rukama.
Bio je i veliki zabavljac. Poslije svih onih cesto dosadnih casova fizike, matematike, istorije, biologije, dolazio je sa raznim salama, nasmijao nas od srca i onda u takvoj veseloj atmosferi smo zapocinjali crtati.
Bio je samo jedan Lojzo.
Jasna Krkbeević-Prpić
Sadika Memisevic-Jungic i Fuad Memisevic